در این نوع بسته‌بندی‌ها بیشتر به مسئلهٔ حفاظت و نگهداری کالا توجه می‌شود، بسته‌بندی‌های بزرگ وظیفهٔ حفظ و سلامت کالا را در مسافت‌های طولانی و مراحل گوناگون به‌عهده دارند و باید دارای استحکام کافی جهت تحمل عوامل مختلف فیزیکی و شیمیائی مؤثر در حمل‌ونقل باشند. این بسته‌ها معمولاً تحت‌تأثیر عوامل زیر قرار می‌گیرند و باید به‌گونه‌ای انتخاب و طراحی شوند تا بتوانند در مقابل آنها مقاومت کنند. در ذیل یک نمونه از این نوع بسته‌بندی‌ها آورده شده است.

  • بسته‌بندی‌ بویل – این – بگ

این بسته‌بندی علاوه بر محافظت ماده غذائی در برابر میگروار گانیزم‌ها مانع نفوذ رطوبت و انتقال گاز می‌شود، شفاف بوده و با ماده‌ غذائی کاملاً سازگاری دارد می‌توان هوای آن را تخلیه و تحت حرارت درب آن را سیل کرد، وزن سبکی داشته و هنگام انبار کردن به فضای کمتری احتیاج دارد، تحت شرایط انجماد هم استحکام خود را از دست نداده و در اثر افزایش حجم پاره نمی‌شود، همچنین مزیت دیگر آن استحکام در آب جوش بعد از خارج کردن از فریزر می‌باشد و هنگام جوشیدن در اثر انبساط داخل نمی‌ترکد.

  • خصوصیات کلی:

– تحمل فشار ناشی از روی هم چیدن کالا هنگام حمل‌ونقل

– تحمل لرزش بر اثر تکان وسایل نقلیه به‌ویژه در جاده‌ها

– تحمل ضربه در مراحل مختلف جابه‌جائی کالا یا سقوط بسته

– مقاومت در برابر تأثیر عوامل جوی مانند رطوبت و حرارت.

  • بسته‌های کوچک حمل‌ونقل جهت جابه‌جائی کالا در مسافت‌های کوتاه

این نوع بسته‌ها نیز باید خواص فوق‌الذکر را، متناسب با کیفیت حمل‌ونقل در داخل کشور و در مسافت‌های کوچکتر داشته باشند به‌عنوان مثال بسته‌بند معرفی‌شده ذیل یک نمونه از بسته‌بندی شرینک بوده که جهت حمل‌ونقل کوتاه‌مدت متناسب می‌باشد:

  • بسته‌بندی شرینک

بسته‌بندی کالا با فیلم‌های پلاستیکی قابل جمع شو در اثر حرارت، قابل کالا را پوشش می‌دهد و پس از اعمال حرارت، جمع‌شده و کالا را محکم دربرمی‌گیرد. محاسن:

– از وزن سبکی برخوردار هستند.

– بسته به نوع ماده پلاستیکی سخت و یا قابل انعطاف هستند.

– تهیه‌ بسته با شکل‌های گوناگون، رنگ‌ها و ابعاد دلخواه میسر می‌باشد.

– اغلب استحکام مکانیکی و مقاومت بالا در برابر مایعات دارند.

– پایداری شیمیائی بالائی دارند.

– قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارند جز در مواردی‌ خاص.

– قابلیت چاپ و تزئین و جلوه بسیار مطلوبی دارند.